NAUKA NURKOWANIA LEGNICA.   

     Legnicki Klub Płetwonurków OSP-ORW "Pinoter" - to jedno z najstarszych centrów nauki nurkowania w Polsce. Od ponad 40 lat nurkujemy i szkolimy na podstawie międzynarodowych wytycznych KDP/CMAS. Znajdziesz nas na wykazie polskich klubów i centrów nurkowych Komisji Działalności Podwodnej. Współpracujemy z Urzędem Miasta i Państwową Strażą Pożarną w Legnicy. Posiadamy bardzo bogate doświadczenie, znakomitą kadrę instruktorów i niezawodnych przyjaciół. Od przepiekanych Australijskich raf po głębiny oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Republiki Południowej Afryki, poprzez turystyczne atrakcje Egiptu czy wraki Chorwacji do urokliwych polskich akwenów - to tylko przykładowe miejsca gdzie marka "Pinoter" jest rozpoznawana. Nasi klubowicze zakładają szkoły i centra, pracują na platformach wiertniczych, służą w elitarnych jednostkach wojska, policji i straży pożarnej kontynuując rozpoczęte na łonie Pinotera zainteresowania i pasje. Zapraszam na klubowe strony - Zapoznaj się z relacjami, obejrzyj materiał foto i video naszego autorstwa. Historia już została zapisana ale przyszłość czeka na Ciebie.

  Dlaczego z nami? Naszym najwiekszym atutem to zapewnienie w ramach kursu całego sprzetu potrzebnego do nauki nurkowania! Zostajesz członkiem LKP OSP-ORW "Pinoter", masz pewność, że otrzymasz profesjonalnie wyszkolenie teoretyczne i praktyczne, co pozwoli Ci w sposób bezpieczny uprawiać ten ekstremalny sport. Zajęcia basenowe i nurkowania w wodach otwartych prowadzą instruktorzy posiadający najwyższe uprawnienia - przez wszystkie lata działalności, żaden przez nas wyszkolony płetwonurek nie uległ wypadkowi nurkowemu. O Twoje zdrowie i zasób wiedzy z zakresu medycyny nurkowej zadbają certyfikowani lekarze klubowi. Nasze uprawnienia honorowane są na całym świecie, weryfikujemy stopnie nurkowe innych organizacji. Masz uprawnienia - to u nas możesz doskonalić swoje umiejętności w zakresie freedivingu, nurkowania technicznego, fotografii podwodnej i nurkowania wrakowego. Tylko nasze stowarzyszenie bez dodatkowych opłat udostępni Ci sprzęt, byś mógł w gronie przyjaciół dać nura pod lodem a w lecie wybrać się na kamyki do Horki czy Łagowa pod błękitne wody jeziora Trześniowskiego - rekreacja. Dla ludzi z pasją chcący pomagać w czasie katastrof, mamy propozycję działania w jednostce ratowniczej OSP-ORW będącej w ogólnopolskim systemie ratowniczym OSRG. Wszystkim wyszkolonym przez nasze stowarzyszenie gwarantujemy, że wysoka jakość teorii i praktyki jaką Ci przekażemy pozwoli na bezpieczne zachowanie w tym tak odmienny środowisku i z pewnością poszerzy Twoje życiowe horyzonty.

  Kto może zostać członkiem LKP Pinoter? Zapraszamy wszystkich chętnych w wieku od 11 roku życia legitymujących się dobrym stanem zdrowia, chcących wykrzesać z siebie co nieco adrenaliny. Limitu wieku brak a przygodę z nurkowaniem można zacząć w każdym wieku - to Ty stanowisz ile masz lat, a nie twój PESEL!

  Ile to kosztuje? Nie pobieramy wpisowego! Składka klubowa to odpowiednio - 50zł młodzież uczaca się i 100zł pozostali /składka roczna. Koszty stopni nurkowych kalkulowane są co roku i zależne są od wysokości opłat jakie musimy ponieść /koszt certyfikatów i materiałów jakie musimy zakupić w KDP/PTTK/. Zapewniam, że są to najmniejsze opłaty jakie w dzisiejszych czasach musisz ponieść za zdobycie takich umiejętności i kwalifikacji. Wryfikacja tego twierdzenia - cenniki centrów i szkół nurkowych w Internecie oraz oferty pospiesznych kursów np. w Egipcie czy Chorwacji.

  Na co możesz liczyć? Raz w tygodniu zajęcia na basenie w dwóch grupach wiekowych od 10 do 14 lat tzw. "Kijanki" i pozostali w wieku od 14-go roku życia. Zapewniamy dostęp do sprzętu /sprężarka, butle, automaty, kamizelki, skafandry/, możliwość uczestniczenia w organizowanych przez klub wyjazdach i obozach. Gwarantujemy międzynarodowe certyfikaty, które można zdobyć na organizowanych corocznie obozach szkoleniowych w Lubrzy /druga połowa lipca/ lub na weekendowych wyjazdach - termin uzgadniamy indywidualnie. Dostajesz od nas pewność, że otrzymane uprawnienia na pewno odzwierciedlają Twoje umiejętności.

 Jak do nas trafić?

Zapraszam w każdą środę o godz. 20:00 na pływalnię ZSO nr3 ul. Mazowiecka w Legnicy. Tel. Kontaktowy 501057761 lub  napisz.

Wejdź do naszego grona, a wprowadzimy Cię do innego wymiaru - gwarantuję, że do końca życia będziesz kochał ten magiczny świat ciszy roślin i zwierząt. Tam czas płynie wolniej, a sprawy dnia codziennego przestają być tak istotne - tam wreszcie możesz być sam ze sobą. Nauczysz się jak uciec od wszechogarniającego hałasu zdasz sobie sprawę, że do życie nie jest Ci niezbędna komórka, a pilot TV ma przycisk "Off". Ostrzegam! - jest to uzależnienie od którego nie ma odwrotu, do którego wciągniesz najbliższych i bardzo trudno będzie przerwać ten pokoleniowy nałóg.





STOPNIE PŁETWONURKOWE KDP/CMAS
Uprawnienia KDP/CMAS nadawane są dożywotnio nie wymagają weryfikacji, jakichkolwiek okresowych opłat i nie zobowiązują do kontynuacji szkolenia!

   PŁETWONUREK KDP/CMAS* (P1) Zakres szkolenia:

Uczestnik kursu zdobywa wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne umożliwiające prawidłowe użytkowanie sprzętu nurkowego oraz bezpieczne nurkowanie na małych głębokościach z pełnoletnim płetwonurkiem o takich samych lub wyższych kwalifikacjach.

Warunki uczestnictwa w kursie - ukończone 14 lat, umiejętność pływania w stopniu wystarczającym (ocena instruktora), zgoda rodziców lub opiekunów prawnych w przypadku osób niepełnoletnich, orzeczenie lekarza o zdolności do uprawiania płetwonurkowania.

Przebieg szkolenia - wykłady (13 godzin) oraz zajęcia praktyczne (20 godzin) przeprowadzone w ciągu 5 dni szkoleniowych, obejmują- cych minimum 9 nurkowań, w tym 3 do głębokości 10 m, 5 do głębokości 10÷15 m oraz 1 na głębokość 20 m, o łącznym czasie pobytu pod wodą minimum 120 minut. Pierwsze dwa nurkowania mogą odbyć się na basenie. Szkolenie musi być zrealizowane w ciągu 2 miesięcy.

Uprawnienia - Płetwonurek KDP/CMAS* (P1) nurkować do głębokości 20 m w towarzystwie przynajmniej jednej pełnoletniej osoby o kwalifikacjach KDP/CMAS*(P1) lub równorzędnych kwalifikacjach innej organizacji.

Po kursie uczestnik otrzymuje - Książkę Płetwonurka KDP/CMAS i międzynarodowy certyfikat KDP/CMAS* (P1) oraz podrecznik.


   PŁETWONUREK KDP/CMAS** (P2) Zakres szkolenia -

uczestnik kursu zdobywa wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne umożliwiające bezpieczne nurkowanie na dużych głębokościach (40 m) w grupie z płetwonurkami o równorzędnych lub wyższych kwalifikacjach, udzielanie pomocy w wypadkach nurkowych oraz stosowanie technik autoratowniczych.

Warunki uczestnictwa w kursie - ukończone 16 lat, posiadanie stopnia Płetwonurka KDP/CMAS*(P1), potwierdzonego certyfikatem KDP/CMAS lub równorzędnego stopnia innej organizacji, posiadanie stopni specjalistycznych, potwierdzonych certyfikatami KDP/CMAS z zakresu nurkowania nocnego (PNO), nurkowania nawigacyjnego (PNA) i nurkowania eksploracyjnego (PE) lub równorzędnych stopni innych organizacji, zalogowane 30 nurkowań (łącznie z nurkowaniami szkoleniowymi), wtym przynajmniej 10 na głębokość większą niż 15 m, zgoda rodziców lub opiekunów prawnych w przypadku osób niepełnoletnich, orzeczenie lekarza o zdolności do uprawiania płetwonurkowania.

Przebieg szkolenia - wykłady (15 godz.) i zajęcia praktyczne (24 godz.) należy przeprowadzić wciągu 6 dni szkoleniowych. Łączny czas pobytu pod wodą powinien wynosić łącznie minimum 300 min i obejmować 10 nurkowań w wodach otwartych, w tym 7 nurkowań na głębokość 20 m, 1 nurkowanie na głębokość 30 m i 2 nurkowania na głębokość 40 m. Szkolenie musi być zrealizowane w ciągu 2 miesięcy.

Uprawnienia - Płetwonurek KDP/CMAS** (P2) ma prawo nurkować do głębokości 40 m w grupie z płetwonurkami o równorzędnych lub wyższych kwalifikacjach (przynajmniej jedna osoba w grupie musi być pełnoletnia).



Po kursie uczestnik otrzymuje - wpis do Książki Płetwonurka KDP/CMAS i międzynarodowy certyfikat KDP/CMAS** (P2).


   PŁETWONUREK KDP/CMAS*** (P3) Zakres szkolenia:

Uczestnik kursu zdobywa wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne umożliwiające nurkowanie do głębokości 50 m i prowadzenie grupy nurków do głębokości wynikającej z ich uprawnień..

Warunki uczestnictwa w kursie:
- ukończone 18 lat,
- posiadanie stopnia Płetwonurka KDP/CMAS**(P2) (potwierdzonego certyfikatem KDP/CMAS) lub równorzędnego stopnia innej organizacji,
- posiadanie stopni specjalistycznych, (potwierdzonych
certyfikatami KDP/CMAS lub równorzędnych stopni innych organizacji) z zakresu nurkowania z użuciem nitroksu (PN1), nurkowania w skafandrze suchym (PSS),
- ukończenie części medycznej kursu w jednym z poniższych wariantów:
a. patofizjologia i pierwsza pomoc – KOMH,
b. BLS, OFA – DAN,
c. patofizjologia i pierwsza pomoc – SL KDP,
- zalogowane 80 nurkowań, wtym przynajmniej 20 wprzedziale głębokości 30–40 m.
- orzeczenie lekarza o zdolności do uprawiania płetwonurkowania,


Przebieg szkolenia - seminaria i wykłady (18 godz.) oraz zajęcia praktyczne (33 godz.) należy przeprowadzić w ciągu 7 dni szkoleniowych. Łączny czas pobytu pod wodą powinien wynosić łącznie minimum 360 min pod wodą i obejmować minimum 12 nurkowań na wodach otwartych, w tym 6 nurkowań do głęboko- ści 30 m, 2 nurkowania na głębokość 40 m i 2 nurkowania na 50 m. Szkolenie musi być zrealizowane w ciągu 2 miesięcy.

Uprawnienia Płetwonurek KDP/CMAS*** (P3) ma prawo - organizować i prowadzić wyjazdy nurkowe wkraju i za granicą, demonstrować techniki nurkowe w procesie szkoleniowym pod bezpośrednim nadzorem instruktora, nurkować z wykorzystaniem powietrza z partnerem (P3) do głębokości 50 m, kierować pod wodą zespołem płetwonurków mających stopnie KDP/CMAS*(P1), KDP/CMAS** (P2), KDP/CMAS***(P3) (lub równoważne kwalifikacje innych organizacji) w zakresie właściwych dla tych stopni głębokości.

Po kursie uczestnik otrzymuje - wpis do Książki Płetwonurka KDP/CMAS i międzynarodowy certyfikat KDP/CMAS*** (P3)..


   PŁETWONUREK KDP/CMAS**** (P4) Warunki dopuszczające do kwalifikacji -

posiadanie stopnia Płetwonurka KDP/CMAS***(P3), od chwili uzyskania stopnia Płetwonurka KDP/CMAS*** (P3) wykonanie przynajmniej 100 nurkowań w różnych warunkach klimatycznych i hydrologicznych. Posiadanie minimum ośmiu stopni specjalistycznych

Zasady kfalifikacji: Kwalifikacje Płetwonurka KDP/CMAS**** (P4) nadawane są na podstawie wniosku Komisji Kwalifikacyjnej KDP analizującej rejestr nurkowań i inne informacje zawarte w Książce Płetwonurka kandydata.

Uprawnienia: organizowanie i nadzorowanie nie szkoleniowych imprez płetwonurkowych o dużym zasięgu lub o wysokim stopniu trudności (duże obozy i wyprawy turystyczne, ekspedycje nurkowe realizujące programy poznawcze), kierowanie zespołem Płetwonurków KDP/CMAS *** (P3) zatrudnionych w centrum nurkowym lub turystycznej bazie nurkowej.

Po nadaniu stopnia kandydat otrzymuje: wpis do Ksiązki Płetwonurka KDP i międzynarodowy certyfikat Płetwonurka KDP/CMAS**** (P4).

Po uzyskaniu stopni KDP/CMAS P3 lub P4 dla osób chcących podjąć prace z adeptami nurkowania
zapraszam na organizowane przez KDP kury instruktorskie -
SCHEMAT SZKOLENIA KDP/CMAS.


   Płetwonurek młodzieżowy KDP/CMAS (PMB,PMS,PMZ)

  Zakres szkolenia:
Uczestnik kursu zdobywa wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne umożliwiające bezpieczne użytkowanie sprzętu nurkowego podczas nurkowania na małych głębokościach z instruktorem lub rodzicem (instruktorem prawnym) mają- cym odpowiednie kwalifikacje nurkowe.

  Warunki uczestnictwa wkursie:
- ukończone 8 lat (kurs na stopień brązowy) – PMB,
- ukończone 9 lat (kurs na stopień srebrny) – PMS,
- ukończone 11 lat (kurs na stopień złoty) – PMZ,
- umiejętność pływania w stopniu wystarczającym (ocena instruktora),
- zgoda rodziców lub opiekunów prawnych,
- orzeczenie lekarza o zdolności do uprawiania płetwonurkowania.

  Przebieg szkolenia:
- 2 nurkowania do głębokości 2 m wbasenie lub wwodach otwartych o warunkach zbliżonych do warunków basenowych (kurs na stopień brązowy),
- 3 nurkowania na głębokości 3–6 m w wodach otwartych (kurs na stopień srebrny),
- 5 nurkowań na głębokości 10–12 m wwodach otwartych (kurs na stopień złoty).

  Uprawnienia:
Stopień brązowy - nurkować do gł. 2 m wbasenie lub wodach naturalnych o podobnych warunkach z instruktorem nurkowania.
Stopień srebrny nurkować do gł. 6 m w basenie lub w wodach o podobnych warunkach z instruktorem bądź z rodzicem (opiekunem prawnym) o kwalifikacjach minimum KDP/CMAS**(P2) lub odp. kwalifikacjach innych org. nurkować do gł. 2 m na basenie z rodzicem (opiekunem prawnym) o kwalifikacjach nurkowych minimum KDP/CMAS*(P1) lub odp. kwalifikacjach innych org.
Stopień złoty: nurkować do gł. 12 m w wodach otwartych z instruktorem, nurkować do gł. 10 m w wodach otwartych z rodzicem (opiekunem prawnym) o kwalifikacjach nurkowych minimum KDP/CMAS**(P2) lub odp. kwalifikacjach innych organizacji, – nurkować do gł. 3 m w basenie z rodzicem (opiekunem prawnym) o kwalifikacjach minimum KDP/CMAS*(P1) lub odp. kwalifikacjach innych org.

  Po kursie uczestnik otrzymuje:
Książkę Płetwonurka Młodzieżowego KDP/CMAS z wpisem brązowego, srebrnego lub złotego stopnia wyszkolenia, międzynarodowy certyfikat KDP/CMAS (PMB/PMS/PMZ) oraz wyprawkę płetwonurka młodzieżowego, w tym: dyplom, podręcznik PM, naszywkę (brązową, srebrną lub złotą), naklejki, znaczek odblaskowy, worek kąpielowy, koszulkę..


----------------------------------------------------------------------------------- Zapraszam Wiesław Świder.
Copyright 2019 OSP-ORW Pinoter Legnica.