Wetro Sproitz - to kamieniołom w Niemczech niedaleko Goerlitz od Legnicy to 125 km - z autostrady A4 należy zjechać na Niederseifersdorf w kierunku miejscowości Niesky - dalej najlepiej skorzystać z nawigacji /GPS N 51 17.484 E 014 45.753/. Największą zaletą tego akwenu to jego głębokość - 56m /akwen dla doświadczonych/. Najlepsza widoczność dochodząca do 10 m to okolice grobli - kwiecień lub listopad /źródło - internet/. My trafiliśmy na wizurę zmienną od 3-6m, pogoda słoneczna teren bazy urzekł nas położeniem wśród drzew, miejscami do grillowania, ławkami miłą obsługą. Koszt wstępu dla osoby nurkującej to 7 euro /nie kasują za osoby towarzyszące/, telefon +49 35826 60465, e-mail: info@tauchschule-szagunn.de.
    15 sierpnia w Niemczech to dzień pracy dlatego poza nami nurkowała grupa naszych krajan ze Zgorzelca i Sulechowa. Na miejscu funkcjonuje baza nurkowa Tauchschule Szagunn. W bazie można nabić butle powietrzem lub nitroksem, wypożyczyć sprzęt. Nasze plany to nurkowania głębokie, nurkowania turystyczne i dobra zabawa - co wraz z Anią uwiecznialiśmy. Wetro - Sproitz jest bogaty w rożne gatunki fauny i flory. Bardzo interesujące na głębokości ok 6/7m poniżej termokliny na stokach formacje roślinności tworzące duże łachy wśród których polują ryby drapieżne. Do ciekawszych ryb jakie udało mi się sfotografować i sfilmować to stada płoci olbrzymie szczupaki, żerującego karpia oraz płochliwego jesiotra za którym musiałem ostro popływać aby zrobić mu kilka fotek.
    Wetro Sproitz - brzegi kamieniołomu strome dookoła porośnięte drzewami i krzewami z jednym wejściem od strony bazy. Dojście do wody jest bardzo wygodne po metalowych schodach wprost na dużą platformę z barierami i wygodnymi ławkami /schodów o połowę mniej jak na Horce/. Na wprost platformy ok 20m od brzegu na głębokości ok 5m znajduje się podczepiona do boi platforma podwodna. Zbiornik podzielony jest groblą, która umownie dzieli zbiornik na dwie części - głębszą i płytszą. Z pomostu na wprost natrafimy na najgłębsze miejsce - 56 m /niezbędna lampa/. Od pomostu w prawo płyniemy wzdłuż pionowej ściany opadającej na ponad 30 m. Na prawo od pomostu na głębokości 6 m jest poręczówkę do grobli. Tutaj na głębokości ok. 18 m znajdziemy zatopione - rower, taczka, zaprzęg, kadłub żaglówki. Płynąc wzdłuż poręczówki do głębokość ok. 15 m ujrzymy wychodzące z dna i kończące się w otwartej toni resztki torów pod torami zobaczymy stalowe konstrukcje. Płynąc dalej wzdłuż spadku dna dotrzemy do wraku samochodu spoczywającego na 17 m. Wrak samochodu jak i tory kolejki są oznakowane bojami. Ponadto zatopione są inne przedmioty - pomimo dwóch nurkowań nie wszystkie atrakcje dane nam było zobaczyć co zapewne zmobilizuje do odwiedzenia kamieniołomu w innym terminie.
    Wetro Sproitz - Wyprawa zakończona pełnym sukcesem i zadowoleniem strat w ludziach brak co do sprzętu to zgubione powietrze przez Krzysia, znaleziony na dnie pod umywalką kołowrotek przez Andrzeja /oddany znajomym właściciela z Sulechowa/. Dziwna sprawa ze znikającą maską i tu podziękowania za poświęcenie w poszukiwaniu dobrze, że pod ręką nie było latarki - Paweł tam było 56m. Wiesiu.


Copyright 2013 - OSP-ORW Pinoter.