Ratownicy i społecznicy. Członkowie Ochotnicza Straż Pożarna - Oddział Ratownictwa Wodnego "Pinoter" w Legnicy od ponad 40 lat są w stałej gotowości do niesienia pomocy mieszkańcom naszego miasta. W czasie powodzi w latach 1977 i 1997 pomagaliśmy w ratowaniu dobytku i życia ludzi za co nasi koledzy zostali odznaczeni i uhonorowaniu wieloma medalami i dyplomami uznania. W tamtych latach PSP nie posiadała sprzętu, ludzi ani odpowiednich struktur i to właśnie takie kluby jak "Pinoter" brały udział w większości podwodnych akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Poszukiwania osób i przedmiotów prowadziliśmy na akwenach naszego powiatu później województwa legnickiego. Niejednokrotnie na prośbę służb ratowniczych nasze działania obejmowały tereny województw ościennych.


           Obecnie po reformach służb ratowniczych PSP w Legnicy posiada doskonale wyszkoloną i wyposażona jednostkę wodną. Działania naszej jednostki OSP z KSRG obejmuje - współdziałanie z ratownikami PSP, pomoc przy poszukiwaniach z wykorzystaniem sonarów oraz szeroko pojęte działania prewencyjne. Przedstawiam kilka sylwetek naszych ratowników OSP oraz animatorów i społeczników, którzy kontynuują tradycje naszego stowarzyszenia.


           OSP-ORW "Pinoter" to nie tylko ratownicy, którzy posiadają wszechstronną wiedzę, uprawnienia i sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych. Skupieni w okół naszego klubu ludzie to pasjonaci nurkowania! Nurkują z nami całe rodziny, seniorzy i nastoletni miłośnicy zafascynowani taką formą spędzania wolnego czasu. Nasi członkowie cyklicznie biorą udział w szkoleniach z zakresu wiedzy pożarniczej, pierwszej pomocy medycznej oraz podnoszą swoje kwalifikacje nurkowe. W ubiegłym roku jako jeden z nielicznych klubów KDP/CMAS przeprowadziliśmy dwutygodniowy obóz na którym zostały zrealizowane wszystkie kursy szkoleniowe od najmłodszych PM poprzez podstawowy P1 do zaawansowanych P2 i P3.


           Dysponując nowoczesnym sprzętem nasi ratownicy OSP oraz członkowie Legnickiego Klubu Płetwonurków "Pinoter" mogą bezpiecznie barć udział w nurkowaniach turystycznych i szkoleniowych co gwarantuje ich doskonałą dyspozycję i pewność, iż w razie zagrożenia będą służyć pomocą naszej lokalnej społeczności.           Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w zajęciach basenowych przygotowujących do nauki nurkowania i zdobywania umiejętności ratowników OSP. Nie stawiamy barier wiekowych, zapewniamy cały sprzęt niezbędny do rozpoczęcia przygody i odkrywania tak mało znanego środowiska jakimi są wody naszych jezior czy mórz i oceanów całego świata. Wiesław Świder.


Copyright 2016 - OSP-ORW Pinoter.