Zlot Instruktorów nurkowania i Działaczy KDP PTTK oraz Lekarzy SL KDP. W dniach 15-19 stycznia 2014 roku Hotel Górski "KALATÓWKI" kolejny już raz gościł w swoich starych murach ekipę płetwonurków przybyłych tutaj z całej Polski. Coroczny Zlot Instruktorów nurkowania i Działaczy KDP PTTK oraz Lekarzy SL KDP wpisał się na stałe do kalendarza imprez KDP CMAS i tym samym rozpoczyna nowy sezon pracy i działalności Komisji. Tegoroczny Zlot Instruktorów miał charakter szczególnie wyjątkowy, stanowił bowiem podsumowanie nie tylko minionego roku działalności, ale również był okazją do podsumowania czteroletniej pracy nowego Zarządu KDP CMAS. Był to czas podczas, podczas którego dokonano wielu analiz, bilansów i rozliczeń. Dla niektórych miłe chwile triumfu, a dla innych odrobina goryczy płynąca z surowej oceny.
     Organizatorzy, jak zwykle zadbali, nie tylko o atrakcyjne wykłady z zakresu nurkowania, ale ponadto zadbano o naszą kondycję fizyczną, oferując dwudniowy program rekreacyjno - sportowy w postaci jazdy na nartach i aktywnego spędzenia czasu na basenie kąpielowym. Takie zajęcia, to nie tylko wspaniała forma relaksu po wielu godzinach spędzonych na sali wykładowej, a zarazem doskonała okazja do zawarcia nowych znajomości, wymiany poglądów, a przede wszystkim do integracji grupy. W takich chwilach wszyscy jesteśmy uczestnikami jednego, wielkiego obozu sportowego, którego klimat tak dobrze znamy. Zapominamy o pracy, szarości dnia codziennego i uciekamy do świata z lat szkolnych.
     Miniona kadencja nowego Zarządu KDP CMAS to burzliwy czas radykalnych zmian, bogatych w udogodnienia, uproszczenia i drastyczne cięcia. KDP PTTK to federacja znana nie tylko na polskim rynku nurkowym, ale jednocześnie federacja, która odradzając się z "letargu" odzyskuje swoją pozycję i status zarówno w kraju, jak i na świecie. Kolejny już raz było o nas głośno w szeregach światowego CMAS'u, co potwierdziły wystąpienia członków Zarządu, a liczby i statystyki dopełniły rachunku.


Marcin Dąbrowski - szef szkolenia KDP CMAS podsumował mijającą kadencję pracy Zarządu, zwracając przy tym szczególną uwagę na miniony rok. To wystąpienie rozbudziło ciekawość uczestników, kiedy usłyszeliśmy dokładną listę sukcesów, wśród których wymienić należy chociażby wdrożenie nowych specjalizacji nurkowych, wprowadzenie na rynek szkoleniowy KDP dwóch (od dawna oczekiwanych ) podręczników, czy udział w międzynarodowym - centralnym szkoleniu instruktorskim przedstawicieli CMAS z zagranicznych federacji . Podkreślić tu należy również ogromny sukces w uproszczeniu obiegu dokumentów szkoleniowych, modyfikacji wybranych elementów w systemie szkoleniowym i znaczny wzrost jakości i bezpieczeństwa szkoleń. Podsumowania liczbowe i procentowe potwierdziły fakt, iż organizacja rozwija się błyskawicznie i mimo wszechobecnego w kraju kryzysu, KDP PTTK szkoli coraz więcej, oferując szeroką gamę specjalizacji dostosowanych do bardzo specyficznych i trudnych warunków polskich wód, zapewniając przy tym bezpieczeństwo i ciekawy system szkolenia z doskonałą kadrą instruktorską. Myślę, że stwierdzenie , iż KDP CMAS to najlepsza federacja nurkowa, jest właściwe. Mając tak solidne podstawy , bogatą historię, dobre zaplecze bazowe i doskonale wyszkoloną kadrę instruktorską, dostosowujemy programy szkoleniowe do potrzeb naszych kursantów, biorąc pod uwagę trudne i nieprzyjazne warunki nurkowe, które niejednokrotnie utrudniają przełamanie bariery lęku i stresu, szczególnie u początkujących płetwonurków.
      Wśród wielu sukcesów i osiągnięć zespołowej pracy członków KDP CMAS chciałabym szczególnie zwrócić uwagę na wprowadzenie dwóch nowych specjalizacji: Płetwonurek w masce pełnotwarzowej PMP (specjalizacja dedykowana dla osób oczekujących więcej od nurkowania, np. możliwości wykonywania różnorodnych prac podwodnych) oraz Płetwonurek z zatrzymanym oddechem PZO, jedyna w swoim rodzaju specjalizacja skierowana do osób pragnących doskonalić swoje umiejętności w nurkowaniu i eksploracji podwodnego świata tylko na jednym oddechu, bez wykorzystania sprzętu umożliwiającego oddychanie pod wodą. Roman Walczyk - obecny Mistrz Polski 2013 w nurkowaniu na wstrzymanym oddechu przedstawił wytyczne nowego programu, a ciekawą prezentacją wzbogaconą o film zabrał wszystkich słuchaczy w podwodną wędrówkę, podczas której znane każdemu obrazy wielkiego błękitu stały się nowym doświadczeniem poznania samego siebie, bo freediving to właśnie dyscyplina, gdzie zmaganie się z własną psychiką odgrywa kluczową rolę.


Marcin Kasprzak przedstawił propozycję nowego stopnia nurkowego PPO KDP CMAS (Płetwonurek początkujący). Propozycja przyjęta została z wielkim entuzjazmem, bowiem brakuje w naszym systemie szkolenia stopnia nurkowego skierowanego do osób dorosłych, pragnących rozpocząć przygodę z nurkowaniem, jednak nie będących w tak doskonałej kondycji fizycznej jak by sobie życzyli.
      Błażej Pruski podsumował pierwszy rok szkolenia w konfiguracji sidemount na poziomie kursanta i instruktora. Nurkowanie w tej konfiguracji cieszy się coraz większym zainteresowaniem i nie jest tylko skierowane do płetwonurków zainteresowanych eksploracją wraków czy jaskiń. Ilość wydanych przez KDP certyfikatów świadczy o ogromnej popularności i zainteresowaniu, jakim specjalizacja się cieszy zarówno wśród instruktorów, jak i kursantów.
     Mariusz Ozga natomiast, wprowadził nas w arkana zaawansowanych technik nurkowania i przybliżył ideę nowoczesnych obiegów zamkniętych i półzamkniętych. Oprócz wyżej wymienionych zagadnień, każdy z uczestników znalazł dla siebie odpowiednią dawkę interesującego materiału również z innych dziedzin nurkowych. Zgodnie z wieloletnią tradycją zlotów na Kalatówkach Wiesław Wachowski zaprezentował wspaniałą lekcję historii nurkowania, opowiadając o sprzęcie nurkowym francuskiej firmy "COMEX". Jak zwykle oczarował słuchaczy ogromną ilością ciekawostek i faktów historycznych, prezentując przy tym unikatowe fotografie pochodzące z prywatnej fotokolekcji. Wykład dr n. med. Jacka Kota to dosłownie pikantna uczta intelektualna nawet dla osób nie związanych z nurkowaniem. Pozornie znana "pęcherzykowa tematyka" nabrała nowego światła, a dynamika wykładu, ilość wiedzy i faktów oraz bardzo sugestywna prezentacja multimedialna sprawiły, że w jednej chwili poczuliśmy się dosłownie jak początkujący kursanci P1 z zerowym stanem wiedzy. Kolejny już raz potwierdziła się opinia , że człowiek uczy się przez całe życie.
Wśród tematów poruszanych podczas Zlotu wspomnieć jeszcze należy, między innymi, podsumowanie szkoleń centralnych M1 , sposoby na wypromowanie swojego klubu i centrum w sieci, a jako kolejne propozycje szkoleniowe pojawiły się zagadnienia związane ze szkoleniem osób niepełnosprawnych oraz szkolenie płetwonurków na stopień P1 w skafandrach suchych.


Cztery dni zlotu minęły w przyjaznej atmosferze, uczestnictwo w wykładach i prelekcjach, rannych zajęciach rekreacyjno-sportowych i wieczornych spotkaniach kuluarowych dostarczyło wielu pozytywnych wrażeń, dużą dawkę wiedzy i dobrego samopoczucia. Tradycyjnie Zlot zakończył się uroczystą kolacją w sobotni wieczór, podczas której oficjalnie podsumowano pracę zarządu, nagrodzono wyróżniające się kluby i centra nurkowe. Kolejny raz przyznano wyróżnienie - instruktorski debiut roku, który w tym roku otrzymał Cezary Barszczewski. Atmosferę sobotniego wieczoru rozpalił fantastyczny występ zespołu "MORDEWIND", który bajecznie porwał wszystkich do tańca.
     Spotkanie z pasjonatami nurkowania z całego kraju, wymiana poglądów i pomysłów, wspólne plany co do dalszej działalności, nawiązanie nowych znajomości i współpracy, ogromny ładunek bogaty w wartości edukacyjne oraz niepowtarzalna atmosfera i wyjątkowy klimat - to największe walory, dla których warto przyjeżdżać na Kalatówki. Dla mnie osobiście to świetna okazja do spędzenia czasu z ludźmi, którzy podzielają moje zainteresowania i pasję. Zlot na Kalatówkach - to event już na stałe wpisany w mój nurkowy terminarz. Pozdrawiam - Małgorzata Derek-Nowodyła


Opracował: Wiesław Świder
Copyright 2014 - OSP-ORW Pinoter.